КАКВО ОБЩО ИМА ПЛАНИРАНЕТО?
Преди няколко години на среща в Chartered Institute of Public Relations (CIPR) с някои ПР специалисти на високи позиции, които говориха по правилото на Чатъм Хаус, беше направен коментар, който наистина ми допадна. Ръководител на световноизвестна организация вдигна ръце във въздуха и възкликна разочаровано: „Нека си го кажем направо, най-голямата тайна на ПР е, че не планираме правилно. Улисани сме в извършването на дейности заради самите дейности и не ги свързваме с това как те подпомагат ясно определени организационни резултати.“
Малко по-късно, в разговор с Алекс Айкън, ръководител на отдел „Правителствени комуникации“ в Обединеното кралство, Алекс описа това, което според него е едно от най-големите предизвикателства в света на ПР и комуникациите. „Твърде много SOS“, каза той. „SOS?“ Попитах. „Sending Out Stuff” (Изпращане на неща), отговори той. Какво имаше предвид Алекс под това? Ами, че е твърде лесно да се присъединиш към натоварен отдел за връзки с обществеността и комуникации и да попаднеш в „суматохата“ на отдела. Твърде лесно е да се включиш в дейността и да „правиш неща“, без да отделяш време да се отдръпнеш и да се запиташ: защо правя това? Защо това има значение? Каква е целта? Какво се опитвам да постигна? Как това ще подпомогне моята организация и ще завърти ли шайбата на организацията, която всъщност има значение?
Порази ме фактът, че без подходящ ПР план, дефиниран предварително, с ясни цели и организационни резултати, измерването винаги ще изглежда абстрактно за ПР специалистите. Нещо, което се случва в края на кампанията, нещо, което може да бъде оставено на доставчиците и софтуерните платформи, предлагащи всички онези различни диаграми, табла и портали, които отчитат нещата – това трябва да бъде измерването. Не трябва ли да бъде?
Истината обаче е, че този подход може да остави ПР специалистите ужасно уязвими. Повечето от числата, които са лесни за преброяване, разказват само една част от историята. Те отчитат това, което наричаме изходни показатели, онези числа, основани на дейността, като обеми, импресии, споделяния, харесвания, туитове и т.н. Това са „бройките и количествата“ в медийния мониторинг, които често се наричат „суетни“ метрики, защото генерират огромни числа, които рядко показват ефективност или стойност за организацията. Рядкост е организацията, която иска от своя екип по ПР и комуникации да предостави X статии или Y броя туитове, или още по-лошо, някаква друга по-невярна метрика, характерна само за ПР, като „възвръщаемост на ангажираността“ и т.н. Тези цифри, без контекст и изолирано, са неуместни и безсмислени. И са чужди на ръководството.
Необходимостта от измерване на въздействието, ефективността и стойността на ПР е от решаващо значение и, разбира се, е причината за съществуването на Интегрираната рамка за оценка на AMEК, която показва пътя на всички организации от всякакъв размер да измерват по смислен начин – от резултатите до изходите и резултатите. За да бъде смислено, измерването трябва да демонстрира резултатите и постигнатото организационно въздействие. След това желаните резултати трябва да бъдат ясно разбрани и определени предварително в плана за връзки с обществеността, като планът трябва да съдържа „умни“ или SMART цели, текущи ресурси и референтни стойности, реалистични цели, подходящи ключови показатели за ефективност и желани резултати.
Именно поради тази причина планирането е толкова важен компонент на ПР и има симбиотична връзка с измерването и оценката. AMEК се надява, че подкрепата и ресурсите, добавени към Интегрираната рамка за оценка, ще ви помогнат при планирането на комуникациите и ще ви дадат възможност на свой ред да изведете измерването и оценката си на следващо ниво.
И накрая, от името на всички в AMEК, мога ли да използвам възможността да благодаря на невероятния екип от професионалисти, които така щедро отделиха от времето си, за да съберат раздела с ресурси за планиране на Интегрираната рамка за оценка, под ръководството на работната група на Алисън Спрей от H+K Strategies. Работата в тази група ми достави огромно удоволствие и научих много от комбинираните им знания. По азбучен ред екипът е следният:
Деб Камдън, основател на The Communication Dividend
Алекс Джъд, ръководител на отдел „Въздействие и планиране“ в Clarity PR
Никол Морео, главен вицепрезидент, анализи в Ketchum
Джема Морони, съосновател на SHOOK
Клеър Пим, директор „Национални комуникации за устойчивост“ в Службата на кабинета на Обединеното кралство.
Асим Суд, главен изпълнителен директор на Impact Research and Measurement
Джейсън Удуърд, директор, стратегическо и аналитично планиране, Ketchum
Ричард Багнъл
Ръководител на екипа на интегрираната рамка за оценка
Председател на AMEК и съуправляващ партньор, CARMA International