ВСТУП ДО СИСТЕМИ КОМПЛЕКСНОГО ОЦІНЮВАННЯ AMEC
ЗВІДКИ ВОНА ВЗЯЛАСЯ І ЧОМУ ВОНА ВАЖЛИВА?

Практики PR та стратегічних комунікацій з громадськістю майже півстоліття боролися з проблемою оцінювання. Про це зазначають провідні практикуючі фахівці, такі як Фрейзер Лайклі, та науковці, такі як почесний професор Том Ватсон (Likely & Watson, 2013). Було зроблено багато хорошої роботи і досягнуто значного прогресу, наприклад прийняття “Барселонської декларації принципів вимірювання” (AMEC, 2015). Однак практикуючі фахівці стикаються з різноманітним і часто заплутаним набором моделей, метрик і методів, а також відсутністю стандартів, що, безсумнівно, є причинами того, що багато практиків все ще не проводять оцінювання на основі суворих методів.

Ряд галузевих організацій визнали необхідність розробки стандартів оцінювання та надання інструментів для допомоги фахівцям-практикам, які базуються на передовому досвіді. Система Комплексного Оцінювання AMEC є важливою ініціативою в цьому напрямку.
Розробляючи цю систему оцінювання, AMEC працював і продовжує співпрацювати з багатьма галузевими організаціями по всьому світу, з практиками та провідними науковцями в галузі оцінювання та досліджень у сфері соціальних наук.

Важливим проривом, представленим у цій системі, є те, що AMEC вийшов за рамки моделей оцінювання PR і звернувся до інших галузей та дисциплін, включаючи управління ефективністю, державне управління, організаційний розвиток, рекламу та маркетинг.

Оцінювання програми є високорозвиненою галуззю, особливо в державному управлінні, з цілою низкою теорій, таких як теорія оцінювання програм і теорія змін – тобто знання про те, як і чому щось змінюється, і як можна здійснити зміни. У практиці оцінювання програм у державному управлінні та таких сферах, як управління проєктами, моделі програмної логіки широко використовуються як практичні моделі для реалізації. У той час як деякі моделі оцінювання у сфері зв’язків з громадськістю та комунікації застосовують елементи моделей програмної логіки, значна частина знань і ресурсів в інших галузях залишається поза увагою. Це призводить до втрачених можливостей, фрагментації та необхідності “винаходити колесо”.

Звертаючись до інших дисциплін і сфер практичної діяльності, таких як державне управління та управлінські дослідження, а також соціальних наук, таких як соціальна психологія, ця система здатна виявити широко використовувані підходи і кращі практики як основу для стандартів.

Наприклад, зазвичай моделі оцінки PR виділяють три або чотири етапи комунікаційних програм і кампаній: вхідні дані (inputs), інформаційні матеріали (outputs), наслідки (outcomes), а іноді й реакції аудиторії (outtakes). Інші моделі оцінки PR пропонують нові терміни, такі як довгострокові PR результати (outflows) і наслідки (outgrowth). Попри ці відмінності, моделі програмної логіки, які широко використовуються в багатьох галузях по всьому світу, включають в себе:

Логічна модель програми Фонду Келлога (Kellogg Foundation, 1998/2004)визначає п’ять ключових етапів – вхідні дані (inputs), активність, результати (outputs), наслідки (outcomes) та вплив (див. http://www.epa.gov/evaluate/pdf/eval-guides/logic-model-development-guide.pdf);

Логічна модель програми Університету Вісконсіна (UWEX) (Taylor-Power & Henert, 2008) використовує вхідні дані (inputs), результати (outputs), наслідки (outcomes) та вплив (impact) для планування та оцінки програм. При цьому результати поділені на активність та участь, а наслідки та вплив– на короткострокові, проміжні та довгострокові. Таким чином, модель загалом налічує шість етапів.(див. http://www.uwex.edu/ces/pdande/evaluation/pdf/lmguidecomplete.pdf).

Система комплексного оцінювання AMEC побудована на цих широко використовуваних логічних моделях, підкріплених міцним фундаментом теорії та широким застосуванням на практиці, пристосованих до стратегічних комунікацій з громадськістю.

Найкращі практики оцінювання комунікацій також спираються на теорії комунікації та медіа, такі як етапи обробки інформації, визначені В. Д. Макгуайром (1985, 2001) у “Довіднику з соціальної психології”, та матрицю “комунікація-переконання“. Модель AIDA (увага, інтерес, бажання, дія), що використовується в рекламі, є похідною від етапів Макгуайра, хоча повний перелік етапів обробки інформації набагато ширший і включає експозицію, увагу, розуміння, вподобання, утримання, роздуми, набуття навичок або знань, зміну ставлення, намір, дію/поведінку та просування (McGuire, 2001).

Система комплексного оцінювання AMEC – це інтеграція найкращих практик і знань з цих та інших галузей і дисциплін. Це забезпечує більшу узгодженість в оцінюванні стратегічних комунікацій з громадськістю, що веде до встановлення стандартів, а також гарантує точність і достовірність результатів.

Таксономія, модель, інструменти та ресурси, створені в рамках цієї системи AMEC, також узгоджуються з моделями планування та управління програмами, розробленими в галузі зв’язків з громадськістю та корпоративних комунікацій, включаючи модель RACE для PR-планування, що розшифровується як “дослідження, дія, комунікація, оцінка” (Marston, 1981); модель ROPE, яка розшифровується як дослідження, цілі, програма/план, оцінка (Hendrix, 1995); розширена модель RAISE (Kendall, 1997), яка передбачає дослідження, адаптацію, впровадження, стратегію, реалізацію; та модель ROSIE Шейли Крифазі (2000), яка дещо переставляє етапи: дослідження, цілі, стратегії, реалізація, оцінка.

Джим Макнамара
Професор суспільних комунікацій,
Технологічний університет, Сідней

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

Crifasi, S. (2000). Everything’s coming up rosie. Public Relations Tactics, 7(9), September, Public Relations Society of America.

Hendrix, J. (1995). Public relations cases (3rd ed.). Belmont, CA: Wadsworth.

Kendall, R. (1997). Public relations campaign strategies: Planning for implementation (2nd ed.). New York, NY: Addison-Wesley.

Likely, F., & Watson, T. (2013). Measuring the edifice: Public relations measurement and evaluation practice over the course of 40 years. In J. Sriramesh, A. Zerfass, & J. Kim (Eds.), Public relations and communication management: Current trends and emerging topics (pp. 143–162). New York, NY: Routledge.

Marston, J. (1981). Modern public relations. New York, NY: McGraw-Hill.

McGuire, W. (1985). Attitudes and attitude change. In G. Lindzey & E. Aronson (Eds.), Handbook of social psychology, Vol. 2 (3rd ed., pp. 233–346). New York, NY: Random House.

McGuire, W. (2001). Input and output variables currently promising for constructing persuasive communications. In R. Rice & C. Atkin (Eds.), Public communication campaigns (3rd ed., pp. 22–48). Thousand Oaks, CA: Sage.